+90 216 452 74 90 info@rayconuv.com

  • en
  • tr

UV Lambanın Ana Çalışma Prensipleri

Deşarj lambada elekrik akımı metal buharı vasıtasıyla elektrodlar arasından geçer.Elektronlar katotların (negatif elektirik yükü) metal ya da gaz atomlarıyla çarpışarak elektronlarını daha yüksek enerji seviyesine yükseltmesiyle yayılırlar. Reaksiyon ile çarpışma tamamlandıktan sonra elektronlar anında Radyasyon enerji  olarak yayılmaya başlarlar. Radyasyonun enerji spectrumunu belirlemede lamba içine ihtiva  edilen deşarj süresince pressure gibi metal buharı ve gazda belirleyici bir etken olmaktır. UV lambalar ileri teknoloji ile yüksek kalite quartz cam kullanılarak el değmeden üretilmekle birlikte UV lambaların metal Halide, civalı ve qalyum olarak üretildiğinden her marka UV makinede sorunsuzca kullanılabilmektedir UV lambalar 10 cm ila 240 cm uzunluğunda maxımum 600w/cm gücünde üretilme kapasitesine sahiptir UV lambalar minimum 1000 saat Maximum 1500 saat olmak şartıyla üretici tarafından garanti altına alınmıştır UV lambalar değişik sektörlerde kullanılan UV makinelerde UV lak UV boya UV vernik gibi malzemeleri kurutmada kullanılır ve bu sektörlerden bazıları şunlardır.

*matbaa*ambalaj*plastikkap*mermer*mobilya*fiberoptik kablo imalatı vs. gibi sektörlerde rahatlıkla kullanılmaktadır.Bu sektörlerde kullanılan UV makine modellerinden bazıları şunlardır.UVflekso etiket UV letterpres UV ofset UV serigrafi UV mermer kurutma, Uv lak makineleri mobilya kenar bantları gibi birçok sektörde kullanılmaktadır. Etiket sektöründe bulunan bazı UV kurutma makineleri şunlar olup bu makinelerde genellikle civa buharlı UV lamba kullanılır.

Civa buharlı UV lambalann sık kullanılma nedeni UV lamba modelinin her marka UV makine modeline uygun olmasından kaynaklanmaktır .